Domů Bydlení Zvířata Jak na údržbu Vašeho akvarijního filtru

Jak na údržbu Vašeho akvarijního filtru

4010
0

V dnešním článku se budeme věnovat externímu neboli vnějšímu filtru. Jestliže chceme, aby nám filtr fungoval, tak jak má, určitě bude nutné ho čas od času vyčistit.

Jak často filtr čistit

Intervaly čištění vnějšího filtru nezávisí na typu filtru, ale např. na tom, kolik ryb v akváriu chováme, jak často je krmíme atd. 

Když bychom měli určit, jak často filtr čistit, tak nepsaným pravidlem je, že vnější filtr čistíme cca každých 6–8 týdnů. Takovým dobrým znamením, že je již třeba filtr vyčistit je to, že nám slábne proud vody vytékající z filtru. To znamená, že je filtr zanesený. 

A jeden malý tip – na filtr si po vyčištění nalepte štítek s datem, kdy by mělo asi proběhnout další čištění. 

Čištění filtračních náplní

Často výrobci uvádějí, že při čištění je třeba filtrační náplně vyměnit za nové. Většinou to však tak není. Vyměníme pouze absorpční filtrační náplně jako např. zeolit, aktivní uhlí apod.

Když přejdeme k samotnému čištění, tak je dobré vědět, že filtrační náplně čistíme ve vodě z akvária (teplotu vody máme tedy stejnou).  Tím se nám podaří zachovat již usídlené bakterie ve filtračním médiu. Jestliže bychom filtr proplachovali horkou vodou, ne-li saponátem, zničíme nitrifikační bakterie a akvárium by muselo znovu projít procesem vytvoření bakterií nových. A proto – lépe vyčistit méně, než více!

Takže, když filtr odpojíme (samozřejmě i od elektrické sítě), sundáme hlavu filtru. Jako první v řadě zde máme tzv. předfiltr, který nám zachycuje největší nečistoty. Je to většinou hrubá houba, kterou propereme v připravené vodě. Pohledem zjistíme, zda je ještě použitelná nebo musíme vložit novou. Dále máme záchytný koš, kde bývá nejvíce nečistot. Pak již následují koše se samotnýma filtračníma náplněmi. Do připravené vody vysypeme všechny filtrační náplně jako např. keramické kroužky a ihned zjistíme, jak se nám voda zakalila. Po vyčištění samotného těla filtru můžeme filtrační koše s filtračními náplněmi umístit zpět. 

Těsnění ve filtru

Abychom podpořili dlouhodobou bezproblémovou funkčnost filtru, musíme také promazat nebo nasprejovat silikonem všechna gumová těsnění, případně kohouty. Tím předejdeme případnému zteření těsnění ve filtru. Špatné těsnění nám může způsobit protékání filtru nebo může způsobovat nadměrný hluk při své činnosti.
Tak toto jsou základní informace k řádnému provozu Vašeho vnějšího filtru. Bez jeho pravidelného čištění nemůžeme dosáhnout křišťálově čisté vody, která bude dělat radost nejen nám, ale i živočichům v akváriu žijícím.