Domů Zahrada Zdraví Inspirace, kterou můžete využít při výchově a vedení dětí k zodpovědnosti, respektu...

Inspirace, kterou můžete využít při výchově a vedení dětí k zodpovědnosti, respektu a samostatnosti

2923
0
happy mother's day! family old grandmother mother-in-law and daughter-in-law daughter congratulate on the holiday, give flowers

Děti jsou naše mistrovské životní dílo. Jsou naší pýchou, radostí a starostí. Všichni chceme, aby z našich dětí vyrostly úspěšní, sebevědomí a laskaví lidé. A výchova je něco, s čím se pere každý rodič.

Už kdysi dávno ruský spisovatel Maxim Gorkij o dětech prohlásil:

„Děti – živé květiny země.“

To je jen důkaz toho, že výchova dětí je něco, čemu bychom měli věnovat své úsilí. Je to něco jako když zaléváte a hnojíte květiny, aby vzkvétaly. Stejně tak budou vzkvétat vaše děti.

Začněte u sebe

Když  chcete spokojené dítě, musíte být spokojení i vy. Negativní emoce jsou nakažlivé, pokud budete negativní, tyto emoce přechází na vaše děti, aniž byste o tom věděli. Děti jsou jako zrcadlo. Opakují většinu vašich rozhodnutí a vzorce chování. Jestliže tedy chcete mít empatické, nezávislé dítě, které respektuje lidi ve svém okolí, buďte takoví i vy sami.

Naslouchejte

Důvěra je něco, co se velmi těžko získává a naopak velice snadno ztrácí. Kvalitní naslouchání není tak snadné, jak si můžete myslet. Pokud dobře nasloucháte je to prvním krokem k porozumění. Když budete dítěti naslouchat už od útlého věku, nebude se potom bát svěřit se vám i s většími problémy, které ho v životě potkají.

S nasloucháním souvisí i to, že nesmíte dítě nikdy odsuzovat. Když už se rozhodne se vám s něčím svěřit, evidentně ho to trápí. A o co stojí úplně nejméně je kritika a odsuzování. Snažte se ho pochopit, soucítit s ním a v krajním případě mu říct s citem svůj názor.

Aktivním nasloucháním to učíte i své děti. Navíc je to nejlepší způsob jak budovat u dítěte důvěru a respekt.

Příliš neutahujte otěže

Když budete dítě držet až příliš zkrátka, nic mu nedovolíte a budete příliš moc starostliví, o to ví bude dělat neplechu. Důvěřujte svému dítěti, dejte mu volnost a přehnaně ho nekontrolujte. Domluvte si určitá pravidla, která budou obě strany respektovat.

Nezapomeňte dětem přidělovat domácí práce. Nejste přece otroci, abyste kolem domácnosti skákali jen vy. Zapojte je. Toto je nejlepší způsob jak u dětí pěstovat samostatnost.

Smějte se

A nakonec to nejdůležitější. Smějte se spolu, hrajte si, travte společně co nejvíce času. Každé dítě potřebuje rodiče a potřebuje s nimi trávit co nejvíce času. Smích je lékem pro všechny problémy. Ať už pořídíte trampolínu pro děti a společně na ni “vyskáčete duši”, budete je houpat na zahradní houpačce nebo si společně zahrajete na honěnou – všechno je dobře, hlavně když jste spolu.

Předchozí článekPodle čeho vybírat rozměry při nákupu nové matrace
Další článekBěhouny získávají u zákazníků čím dál tím větší oblibu