Domů Bydlení Jak si vyzdobit bydlení: Výběr barev v interiéru

Jak si vyzdobit bydlení: Výběr barev v interiéru

576
0

Výběr správné barvy interiéru závisí na typu místnosti, vašem osobním vkusu a z velké části i dispozicích interiéru. Můžete také míchat barvy do různých odstínů, fantazii se meze nekladou, ale je dobré držet se několika základních pravidel.

Teplé barvy vytvoří útulnou místnost

Malujte teplými barvami, abyste vytvořili pohodlné a útulné místnosti. Mezi teplé barvy patří červená, oranžová a žlutá. Nejjasnější odstíny těchto barev jsou výrazné a živé, ale při častém používání mohou být výrazné až moc. Více tlumených odstínů může místnost zútulnit, podobně jako v letním nebo podzimním dni. Teplé barvy fungují dobře v místnostech, kde je mnoho aktivit, jako jsou obývací pokoje.

 • Použijte například na stěny sytý odstín červené a poté jej doplňte žlutými a oranžovými dekoracemi. Váš pokoj bude vypadat hravě, jako hromada listí na podzim.
 • Použijte jasné odstíny teplých barev. Jasně žlutá může například prosvětlit místnost..
 • Jemné teplo do místnosti můžete dodat i vymalováním v odstínech bílé lehce podbarvené teplými barvami.

Studené barvy místnost osvěží

Vyberte si studené barvy, aby byl pokoj osvěžující. Modrá, zelená a fialová jsou studené barvy které mohou osvěžit místnost nebo vám pomohou uklidnit se po dlouhém dni. Jsou dobrou volbou v ložnicích a obývacích pokojích. Světlejší odstíny mohou působit živěji, zatímco tmavší odstíny mohou působit uklidňujícím dojmem.

 • Například světlý odstín modré vám může připomínat vodu na pláži.
 • Studené barvy lze použít v místnostech, kde je mnoho aktivit. Můžete však zvolit světlejší odstín nebo kompenzovat studenou barvu neutrální barvou, například bílou.
 • Tmavší studené barvy, jako je sytě zelená nebo tmavě modrá, vám pomohou dodat prostoru útulný pocit.

Neutrální barvy doplňujte výraznými

Vyberte neutrální barvy, abyste vyvážili ostatní barvy. Různé odstíny bílé a šedé na první pohled působí nudně. Při zdobení jsou velmi užitečné, protože se dobře hodí k doplnění výraznějších barev. Ztlumí teplé nebo světlé barvy, ale také zesvětlí studené nebo tmavé barvy. Černá, hnědá a světle modrá je několik alternativních barev, které mohou sloužit jako neutrální základ.

 • Klíčem k používání neutrálních barev je zachovat je jako akcenty. Malování všech stěn na bílo bude vypadat docela nudně, dokud nezačnete zdobit.
 • Bílé a šedé jsou k dispozici v různých tónech. Při použití tmavších odstínů šedé buďte opatrní, protože mohou způsobit, že váš pokoj bude těžší nebo fádnější.
 • Teplé nebo studené barvy můžete také vyvážit použitím nábytku v neutrálních barvách.

Do tmavé místnosti patří světlé barvy

Pro otevření místností zvolte světlejší odstíny. Bledě žluté, modré a bílé jsou skvělou volbou pro prosvětlení místnosti. Světlé barvy postrádají vizuální váhu, což znamená, že vaše oko k nim není přitahováno. Když vstoupíte do místnosti, vaše oko může přejít na umělecké dílo, rodinnou fotku, nebo jiný jasný prvek. Protože se nesoustředíte na vnější povrchy , místnosti se světlými barvami se často zdají větší, než jsou.

 • Jakoukoli barvu lze zesvětlit smícháním s bílou. Pokud nemůžete najít přesnou barvu barvy, kterou chcete, zkuste si namíchat vlastní!
 • Zahrňte do svých úvah i strop. Světelný strop může vytvořit iluzi, že místnost je vyšší, než je.

Barvy doplňte dekoracemi

Převládající barva je hlavní barvou vašeho pokoje, takže si udělejte čas na rozmyšlenou, jak chcete, aby místnost vypadala. Tato barva pravděpodobně skončí na vašich stěnách. Možná budete chtít najít nábytek a dekorace, které obsahují tuto barvu, abyste zdůraznili konzistentní barevný motiv.

Tip: Dekorace jsou nedílnou součástí každého zkrášlování. Za pár korun s nimi můžete vykouzlit útulný domov. Doplňte malování o dekorační polštáře do ložnice a obýváku, nebo plechovými hrnky do vaší kuchyně.

Abyste získali plnou představu o tom, jak chcete, aby hotová místnost vypadala, představte si, jak budete místnost zdobit. Použijte barvy v nábytku, rostlinách, umění a dalších doplňcích. Kombinujte barvy svých předmětů s barvou, kterou si vyberete, abyste vytvořili konzistentní téma místnosti.

 • Fyzické předměty mohou být součástí tématu místnosti. Pokud máte například modrobílý nábytek, vymalujte si pokoj v odpovídající modré a bílé barvě.
 • Předměty lze také použít jako zvýraznění prostřednictvím kontrastních barev. Pokud máte zářivý, červený obraz, zkuste stěnu za ním vymalovat neutrální nebo bledou barvou. To přitahuje pozornost k obrazu místo zdi.
 • Pokud je váš nábytek a stěny stejné barvy, může váš pokoj vypadat nudně a bez života. Nezapomeňte zahrnout alespoň několik dekorací v různých barvách, aby věci zůstaly zajímavé.

Střídejte barvy v místnostech

Mezi místnostmi střídejte jemné a výrazné barvy. Existuje mnoho způsobů, jak naplánovat interiér, ale střídání barev udržuje domov zajímavý. Vymalovat každý pokoj stejnou barvou působí monotónně. Pokuste se dát každé místnosti jinou vizuální váhu. Smíchejte některé tmavší barvy a poté přepněte zpět na zářivější barvy, abyste udrželi oči v záběru.

 • Vymalujte si například obývací pokoj zářivě červenou barvou. Místnost vedle vymalujte světle žlutou barvou. Pro dokončení efektu přidejte červené a hnědé dekorace.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote
Předchozí článekVpusťte do domu venkovský styl a ciťte se příjemně a pohodlně
Další článekPracovní oděvy pro každou příležitost