Domů Bydlení Nebezpečný protivník jménem tesařík: Jaké škody může napáchat i na vašem obydlí?

Nebezpečný protivník jménem tesařík: Jaké škody může napáchat i na vašem obydlí?

1776
0

Ačkoliv se to někdy při pohledu z okna nezdá, stále žijeme v těsném obklopení přírodou a chtě nechtě se musíme o své příbytky dělit s živočichy všeho druhu. Někteří nám nevadí a vlastně jejich přítomnosti příliš neřešíme. Jiní mohou naopak napáchat nemalé škody a pořádně nás potrápit. Tesařík krovový patří do druhé skupiny. Proč ho doma nechcete, jak vám může uškodit – a jakým způsobem se ho jednou pro vždy zbavíte?

Když se v domě zabydlí dřevokazný hmyz, je to vždy problém. Jak velký, to závisí na konkrétním druhu a samozřejmě i na tom, kde přesně se objeví. Tesařík krovový je zřejmě největším postrachem a jako své útočiště si nevybírá pouze krov. Může si vybrat také podlahy, sloupy, plot či jiné dřevěné prvky. Pokud se pustí do nosné konstrukce střechy a získá dostatek času, prakticky z ní udělá řešeto.

Jak tesařík krovový vypadá?

Že máte tu čest s tesaříkem krovovým, poznáte poměrně snadno. Dospělý brouk dorůstá délky 1 – 2 cm, má smolně hnědé zbarvení a kratší tykadla, která sahají ani ne do poloviny krovek. Pokud jste v bezprostřední blízkosti svého domu natrefili na větší počet jedinců, zpozorněte.

Škody však nezpůsobují dospělí jedinci, ale larvy, jejichž přítomnost poznáte podle charakteristického chroupání. Slyšet je především v pozdních nočních hodinách, kdy jsou tesaříci nejaktivnější. Dále pak podle jemných pilin v okolí napadeného dřeva.

Jak tesaříka zlikvidovat?

Tesařík krovový má tuhý kořínek. Zatímco červotoč nepřežívá v prostředí o teplotě nad 30 až 40 °C, tesařík je v nich jako doma. Jeho láska k teplu je ostatně příčinou toho, že se larvy vyskytují v teplejších částech objektů a na horních stranách trámu krovu – proto je problematické zespoda identifikovat rozsah škod.

Likvidace larev tesaříků je problematická, protože běžná impregnace funguje spíše jako preventivní ochrana dřeva, které ještě nebylo napadeno. K hubení se obvykle využívá mikrovlnné záření – a pokud je možné prostor uzavřít, tak plyn.