Domů Aktuality Tepláky jsou nejpohodlnějším domácím oblečením – hodí se však do školy nebo...

Tepláky jsou nejpohodlnějším domácím oblečením – hodí se však do školy nebo na cestování či do společnosti?

739
0

Když se za lidmi zabouchnou dveře jejich domácnosti, převlečou se do domácího oblečení. Součástí bývají pohodlné, a proto i oblíbené, tepláky! V posledních letech se začíná rozvíjet tzv. tepláková kultura. Hodí se však tepláky do školy, na cestování nebo do společnosti?

Tepláky v historii a dnes

První tepláky spatřili světlo světa zhruba před 100 lety a byly spojeny zejména se sportem. Největší “reklamu” dělali teplákům ve 20. století hlavně sportovci, kteří je milovali hlavně proto, že konečně objevili kalhoty, které jsou pohodlné a nevadí, když se zapotí.

Do ulic se však tepláky dostaly až v 80. letech a teplákové soupravy zažily tak svůj obrovský boom. Nosily je však výhradně muži.

To se změnilo v devadesátkách, kdy tepláky začaly nosit i ženy, mezi prvními také celebrity, které často udávají módní hity.

TIP: Ušijte si vlastní tepláky na míru díky kvalitní teplákovině

V posledních letech zažívají tepláky druhou vlnu popularity a často jsou oblíbenější než džíny. Na Fashion Week v nich vyráží i významní hosté módních festivalů.

Dnes v teplácích můžete potkat lidi úplně běžně, staly se totiž součástí streetwear módy.

V teplákách do školy – ano nebo ne?

Doba covidová, která dětem přinesla domácí online výuku, při které žáci mohli za svými počítači sedět klidně v pohodlném domácím oblečení, přinesla teplákům ještě větší oblibu. Dnes by v teplácích nejradši chodili všichni, včetně dětí do školy. Je to ale vhodné?

Ještě před pár lety se školy i někteří rodiče při této představě ošívali. Děti by do školy, stejně jako dospělí do práce, měli chodit reprezentativně a slušně oblečené. To s tepláky dohromady moc nejde.

Pod pojmem tepláky si však nemusíte představovat jenom odrbané tepláky s vytahanou gumou v pase. Dnes se ale jako součást mnoha módních kolekcí objevují stylové, reprezentativní a zároveň pohodlné tepláky, které mohou děti určitě obléknout do školy a vy do práce.

TIP: Ať už chodí vaše děti do školy v teplácích nebo v jiném oblečení, myslete na to, aby byly vybavené hlavně reflexními prvky pro vyšší bezpečnost cestou do školy a zpět domů.

Některé české školy jsou dokonce zapojeny do projektu Hrdá škola, díky kterému mohou oživit studentský život a zahnat každodenní stereotyp. Součástí tohoto projektu jsou i dny, kdy děti do školy vyrazí v bláznivých účesech, netradičních barvách oblečení, retro oblečení nebo třeba teplácích.

Za nošení tepláků a pohodlného oblečení do školy nebo na jakékoli jiné každodenní nošení jsou i mnozí lékaři. Pokud totiž děti sedí celý den v lavici v džínách, tlačí je obvykle do břicha nepohodlné zapínání kalhot a jejich zdraví to neprospívá.

Pokud jsou tedy tepláky dobře zvolené a působí reprezentativně, nemají obvykle nic proti ani učitelé ani rodiče a děti se díky pohodlí mohou lépe soustředit na probíranou látku. Výhra je tak na všech stranách.

Tepláky na společenské události

Doba se skutečně mění, dnes už i některé celebrity vyráží na významné společenské události v teplákách, jelikož se řídí heslem pohodlí především. V tomto případě je ale obzvlášť důležité umět tepláky obléct tak, jak se sluší a patří.

Ženy často nadále zůstávají u šatů a rozhodně není špatně, když muž vyrazí oblečený na společenskou událost tak, jak byl donedávna zvyklý. Žádné módní faux pas se konat nebude.

Existuje taky spousty společenských událostí, kam se tepláky nehodí. Pokud jste pozváni na událost, kde je předepsán dress code například ve stylu Black Tie, něco jako tepláky by mělo zůstat doma.

Tepláky pro každodenní život a cestování

Dnes tedy není problém obléct si tepláky do práce, na vycházku do parku nebo pro cestování letadlem.

TIP: Víte jak si sami můžete ušít reflexní oblečení pro lepší viditelnost na cestách?

Důležité je ale umět je oblékat správně, abyste nevypadali jako trhani, kteří ráno nestíhali, a proto vyrazili v domácím oděvu. Jak na to?

Tipy, jak nosit tepláky stylově

Pokud jste zainvestovali do tepláků a rozhodli jste se, že i vy vyzkoušíte jejich nošení ven, myslete na to, že je důležité naučit se je nosit správně.

Sportovní look

Jelikož tepláky vznikly hlavně pro sportovní účely, prvním logickým vyústěním je nošení je jako součást sportovního looku.

K teplákům se rozhodně nemusíte bát obléct volnější vršek, ať už v podobě trička nebo mikiny. Někdy může také dobře vypadat, pokud zastrčíte tričko do tepláků a přes sebe vezmete například bomber. Pak už nezbývá než jen nasadit kšiltovku, obléct tenisky a vyrazit do ulic.

TIP: Kromě volných vršků vypadají dobře uplá tílka nebo crop topy.

Džínová bunda není krokem vedle

Ani džínová bundička není v případě kombinování s tepláky krokem vedle. Představte si například jednoduchý outfit: šedé tepláky, obyčejné bílé tričko, džínová bunda a bílé tenisky. Tadá!

Tepláky jde nosit i elegantně

Tepláky můžete nosit i v případě, že vám je blízký ležérní styl. Dnes vůbec není módní přešlap, když k teplákům černé, bílé nebo šedé barvy oblečete svetr, rolák, sako nebo dlouhý kabát.

Opět je ale potřeba sladit i všechny potřebné doplňky jako hodinky, kabelku, účes, sluneční brýle a další.

Ať žijí soupravy

Pokud byste rádi tepláky oblékli, ale kombinováním s dalšími kousky vašeho šatníku si nejste úplně jistí, sáhněte po oblíbených teplákových soupravách, které jsou dnes na trhu k dostání v nejrůznějších střizích i barvách.

V takovém případě máte jistotu, že k sobě oba kousky oblečení dobře ladí a zbývá správně vybrat už jen boty. Nikdy nesáhnete vedle při zvolení bílých nebo černých tenisek.

Závěr

Lidi na ulici v teplácích dnes můžete potkat na každém kroku. Pokud se k nim chcete přidat i vy, dbejte při výběru tepláků hlavně na to, aby vám dobře seděly. Většinou to chce zainvestovat do nových, kvalitních tepláků a ne jen vyhrabat nějaké staré ze skříně. Dejte také pozor na toxické látky v oblečení.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Předchozí článekPraha 10 přináší zajímavé možnosti nejen pro mladé
Další článekVymalujte si podle horoskopu. Která barva pasuje k vašemu znamení?