Dětský pokoj je pro děti velmi důležitá místnost v domě. Možná, i ta úplně nejdůležitější. Je to jejich prostor pro život, vlastní svět, měl by v nich vyvolávat příjemný dojem a pocit bezpečí.
Jak dětský pokoj zařídit tak, aby děti měly prostor na hraní i rozvoj své osobnosti? Jaké hračky, kusy nábytku a další vybavení by v pokoji nemělo chybět a proč zařídit dětský pokoj podle filozofie Montessori?
Co znamená Montessori?
Nejprve je důležité představit si Montessori přístup. Nemá totiž smysl zařizovat dětský pokoj v tomto stylu, pokud se neztotožňujete s jeho myšlenkami.
Montessori vychází z předpokladu, že v dětské přirozenosti se skrývá touha po poznání a učení se novým věcem. Stačí tak vytvářet dostatečně podnětné prostředí, které dítě motivuje k tomuto poznání.
Dítě by si mělo samo určovat tempo, také se svobodně rozhoduje o tom, jaké činnosti se chce věnovat, jak dlouho a s kým. Důležité je také sebehodnocení.
Dospělý se stává pouze průvodcem, pomocníkem dítěti. Dospělý by měly dětem dávat možnost svobodné volby, čas a prostor pro jejich rozvoj. V žádném případě však nejde o to, aby si dítě mohlo dělat co chce. Musíte připravit prostředí.
Jak by měl vypadat dětský pokoj podle Montessori?
Jak v duchu Montessori zařídit dětský pokoj? Samozřejmě je třeba brát v potaz váš osobní vkus, věk i pohlaví dítěte.
Dětský pokoj by měl být zařízený spíše jednoduše, v neutrálních barvách a s přírodními materiály.
Není důležité mít hodně hraček a každé volné místo zaplněné. Naopak byste jako rodiče měli klást důraz na volný prostor a hračky vybírat důmyslně.
Dekorace do dětského pokoje vybírejte s citem. Atmosféra v dětském pokoji by měla být klidná, nerušivá, aby se dítě učilo také adekvátnímu odpočinku a relaxaci, která má blahodárný účinek už v dětském věku.
Nezapomínejte také na adaptabilitu dětského pokoje. Děti rostou jako z vody a není potřeba vyměňovat nábytek a další vybavení pokojíčku rok co rok, pokud nakupujete důmyslně.
Zóny v dětském pokojíčku
V každém dětském pokoji by mělo být několik zón – je to hlavně:
- zóna pro spaní
- zóna pro hraní
- zóna pro oblékání
Na jednotlivé zóny se společně podíváme.
Zóna pro spaní
Důležitá je zóna pro spaní. Montessori je klidně za spaní na zemi. Dítě podle Montessori nepotřebuje v prvních letech života přímo postel. Stačí pohodlná matrace umístěná na podlaze. Přesně taková totiž může podpořit dítě k lezení a poznávání světa ihned po probuzení.
To, že dítě spí na matraci na zemi nebo je jeho postel v nízké výšce není nic špatného. Navíc děti jsou často v pohybu a cizí jim nejsou ani různé skoky a blbnutí na posteli. V případě spaní na zemi se nemusíte bát žádných pádů jako je tomu například v případě palandy.
Nezapomeňte k posteli pořídit také noční stolek. A pamatujte, že zóna pro spaní by měla být hlavně klidná. Dopomoci vám mohou také vhodně zvolené barvy. Vybírejte z jemných, pastelových odstínů například modré, bílé nebo fialové barvy. Vhodné mohou být také jednoduché tapety.
Odpočinek
Kromě spánku v posteli by měla být zajištěna možnost relaxace i jiným způsobem. Nezapomeňte pořídit do pokoje pohodlný koberec, polštáře a křeslo, v kterém si dítě může číst nebo jen tak odpočívat.
TIP: Víte jak zařídit a vytvořit pro děti venkovní prostor, který budou milovat?
Zóna pro hraní
Zóna pro hraní je také velmi důležitou zónou. Jak už bylo řečeno, není potřeba pokojíček zahltit hračkami. Pro děti je v hrací zóně důležitý také volný prostor, kde si mohou hrát i jen tak podle svých vlastních představ.
Často se v Montessori pokojíčcích objevují tzv. herní koutky. Skládají se obvykle z poliček, dětského stolu a židle a v této části je umístěna většina hraček.
Někdy se hrací koutky ladí i na určitá témata a k dispozici jsou dětem například pouze knížky s tématikou, která je zrovna zajímá a rodiče hračky různě obměňují. Vždy by ale měly být k dispozici hračky typu:
- kostky a stavebnice
- vkládačky, skládačky, puzzle
- knížky
- hudební nástroje
a další
Pamatujte na to, že hračky nemusí blikat, svítit ani mít žádné super funkce. V jednoduchosti je podle Montessori přístupu ukryta krása a nejvíce si děti vyhrají s hračkami z přírodních materiálů, například těmi dřevěnými.
Barvy v hrací zóně mohou být pestřejší. Děti by totiž barvy měly hlavně inspirovat a dávat jim energii. Od věci není také pořídit koberec.
Zóna pro oblékání
Chybět by v dětském pokoji neměla ani zóna pro oblékání. Montessori totiž také pracuje s myšlenkou, že děti by si už v útlém dětství mohly samy vybírat oblečení, v kterém chtějí chodit.
Dítě si je samo schopno vytáhnout oblečení ze skříně už někdy kolem roku a půl, i když samozřejmě ještě potřebuje pomoc se samotným oblékáním.
Šatník pro děti by měl být umístěn ve výšce, do které dítě pohodlně vidí i dostane. Ze začátku například můžete oblečení umístit pouze do dolních šuplíků nebo k šatníku pořídit také stoličku.
Důležitým prvkem dětského pokojíčku podle Montessori je také zrcadlo, které by mělo být umístěno dostatečně nízko. Právě pozorování sebe sama při oblékání i hraní si poskytuje dítěti zpětnou vazbu a pomáhá mu v samostatnosti.
Pořídit do zóny pro oblékání můžete také dětský kosmetický stolek, který ocení zvlášť malé princezny. Záleží samozřejmě na tom, kolik místa dětský pokoj nabízí.
Závěrem o Montessori dětském pokoji
Dětský pokojíček ve stylu Montessori by měl dítěti přinášet pocit bezpečí, jistoty a zároveň vyvolávat v dětech radost a touhu po poznávání a učení. Není potřeba, aby bylo v pokoji mnoho hraček, důležitý je totiž také volný prostor.
Rodiče to často řeší tak, že hračky v dětském pokoji častěji obměňují. Je dobré využít kvalitních hraček z přírodních materiálů.
Nezapomeňte však v dětském pokoji vytvořit také klidnou zónu pro spaní a odpočinek a zónu, která rozvíjí soběstačnost dítěte a například jeho schopnost oblékání.
Samozřejmě je jen na vás, jak dětský pokoj zařídíte. Je možné, že vás nezaujala přímo Montessori filozofie, nebo z ní budete čerpat jen nějaké prvky. Ani to není špatně.
Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz