Domů Bydlení Tyto signály vám prozradí nesprávně zateplení střechy – vyhněte se jim

Tyto signály vám prozradí nesprávně zateplení střechy – vyhněte se jim

1855
0

Dělat ukvapená rozhodnutí při zateplování šikmé střechy se vůbec nevyplatí. Při realizaci lze ušetříte pár desítek eur, o dva – tři roky však můžete za opravu zaplatit tisíce. Jak už to bývá, i při střechách jsou levné řešení ty nejdražší.

Odborníci z Cechu klempířů jsou každý rok přivoláni na obhlídku desítek střech od Bratislavy až po Liptov, většinou ne starších než 5 let. Příčinou jsou právě nevhodné materiály a chybné detaily. Poruchy střech se projevují různé, víte, co nám signalizují?

  1. V zimě chladno, v létě horko
    Pokud nás šikmá střecha nedokáže ochránit před chladem a horkem, příčinou bývá většinou příliš tenká nebo nesouvislá vrstva tepelné izolace. Pro tepelnou izolaci střechy se nejčastěji využívají pružné vláknité materiály, jakými jsou produkty z minerální vlny, které nejlépe vyplňují mezikrokevního prostor „natěsno“. Střechaře nedoporučují používat na šikmé střechy izolace z PUR pěny, při stříkání se nedokáží dodržet stejné vlastnosti na celé ploše a vrstva často rychle degraduje. Izolaci je třeba správně uložit, při ukládání třeba dbát na to, aby nevznikly mezery mezi izolací a krokvemi, které by následně vytvořily tepelné mosty. Vrstva jen mezi krokvemi dnes už nestačí, jsou potřeba minimálně 2 vrstvy tepelné izolace v tloušťce alespoň 26 cm, v závislosti na tepelněizolačních vlastností, tedy lambdy ƛ. Argumentem pro vyšší tloušťku izolace je dnes hlavně ochrana před vedry, které se staly na Slovensku každoroční realitou. Jsou mu přístupní hlavně ti, kteří mají zkušenosti s podkrovním bydlením s průměrně zateplenou střechou. Nyní můžete dostat ekologickou minerální vlnu Unifit 037 od osvědčeného výrobce Knauf Insulation za poloviční cenu. Potřebné množství a tloušťku izolace pro vaši střechu vám pomůže vypočítat naše kalkulačka.
  1. Vlhké stropy a plísně
    Izolace ze strany interiéru musí být překryta neporušenou parotěsnou zábranou a právě zde se mistři dopouštějí chyby nejčastěji. Když je parozábrana narušena na více než 5% plochy, přestává být účinnou. Páry z interiéru proniknou do konstrukce, znehodnotí ji a začnou se projevovat vážné důsledky kondenzace. Stavbaři by se měli vyvarovat i nahrazování doporučených parozábran levnými stavebními fóliemi. Takové materiály nenávratně poškodí střechu. Když se zamýšlíte, zda dáte za m2 fólie 50 centů nebo 1 euro, měli byste si uvědomit, že na rodinném domě s plochou střechy 200 m2, zaplatíte 200 eur. Ale když začnou kvůli zkondenzované vlhkosti hnít konstrukce, následná oprava, vystěhování bytu, demontáž sádrokartonu a rekonstrukce – to jsou tisíce eur. Speciální parozábrana s proměnným difuzním odporem Homeseal LDS FlexPlus dokonale zajistí funkčnost šikmé střechy po celou dobu používání stavby.
  1. Fleky a černé kouty
    Dokonalý parotěsný systém musí dobře držet pohromadě a být souvisle napojen na okolní konstrukce. Parozábranovou fólie musí těsně a trvale přilnout ke stěně, velmi citlivými místy jsou i rohy, přechody a opracované hrany jednotlivých stavebních prvků střechy. Toto vše by měly zajistit kvalitní pásky a tmel, které by navíc neměly uvolňovat do interiéru výpary rozpouštědla ani zápach. Vhodnou volbou jsou páska HOMESEAL LDS Solifit-1 a speciální elastický tmel HOMESEAL LDS Solimur