Domů Bydlení Rekonstrukce s vypracovaným projektem, nebo bez?

Rekonstrukce s vypracovaným projektem, nebo bez?

693
0

Na začátku rekonstrukce je potřeba si ujasnit, kolik práce, času, energie a peněz do ní chcete a můžete vložit. Ne všichni mají přesnou představu, kolik co bude stát, natož jakou cenu by si mohly vyžádat některé komplikace.

Z finanční stránky vás může podpořit například půjčka na OP. Otázkou ovšem zůstává, zda chcete rekonstruovat bez vypracovaného projektu, nebo raději vsadíte na jistotu.

Co vše vypracování projektu obnáší

Bez odborníka se neobejdete ani pokud chcete rekonstruovat svépomocí. Člověk, který má v tomto oboru praxi, vám nejen sestaví projekt domu, ale zároveň se stane vaším rádcem a konzultantem. Příprava projektu může být zdlouhavá, je ovšem velice důležitá. Proces může trvat dlouho i z toho důvodu, že si projekt pro jistotu znovu procházíte a předěláváte v něm původní myšlenky. Zkontrolujte ho raději několikrát, ať nemusíte nic měnit po zahájení přestavby.

Obzvláštní pozornost věnujte kontrole statiky podloží a domu. Zároveň je nutné zjistit životnost a správnost původně použitých materiálů. Dále vás čeká konzultace na úřadu, týkající se podmínek, za kterých vám bude rekonstrukce povolena (tyto informace si nechejte písemně potvrdit, abyste to měli černé na bílém).

Postavit proti sobě vaši představu s realitou je nutností, se kterou vám může pomoci zkušený projektant. Je totiž schopný usměrnit vaše představy blíže k realitě a navrhnout, jak tyto změny provést.

Myslete na budoucí údržbu

Rekonstrukce se netýká jen vaší současné situace, ale podstatně ovlivní i vaše budoucí opravy a předělávky. Rozvrhněte si rekonstrukci tak, aby při budoucích předěláváních po několika letech nebyla úplně zbytečná, a naopak vám ušetřila část práce. Volte proto, ať už s projektantem, nebo bez, takové materiály, které se jen tak neopotřebují ani nezničí.

Chcete rekonstruovat svépomocí?

I tato varianta je možná, ovšem může být poněkud riskantní. Problém může nastat, když se objeví nějaké komplikace. Ve chvíli, kdy nemáte žádnou smlouvou stvrzenou záruku od odborníka, dopadají veškeré obtíže a s nimi spojené náhrady škody na vaši hlavu.

Důvodem, proč rekonstrukci nechat na odbornících, může být cokoliv. Zdaleka to nemusí znamenat, že si v tomto ohledu dostatečně nevěříte. Přeci jen, usnadní vám to práci a ušetří čas, který si ne všichni mohou dovolit do takto časově náročné práce investovat. Pokud čas i odvahu máte, je pouze na vás, zda se rozhodnete pro vypracovaný projekt, či se k práci postavíte sami.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote
Předchozí článekParfém číslo 5
Další článekJak na zařízení ložnice v souladu s Feng Shui?